top of page

Stres ve Etkileri

Stres günlük yaşamın bir parçasıdır. Çok sık kullanırız ve duyarız bu kelimeyi. Peki her stres zararlı mıdır? Ne kadar stres çok fazla strestir? Aynı strese maruz kalan 2 kişiden birisinin depresyona girip diğerinin hayatına aynen devam etmesinin nedeni nedir?

.

Stres; karşılaşılan yeni durumlarda organizmanın psikolojik ve bedensel olarak zorlanmasıdır. Bu yeni duruma uyum göstermek için verilen tepkilere stres tepkisi denir.

.

İnsan birçok açıdan stresle başedebilecek kabiliyettedir. Belli bir miktar stres büyüme ve ideal işlevsellik için faydalıdır. Hatta bu streslere maruz kalmak kişinin gelecekteki daha büyük streslere karşı dayanıklılığını artırabilir.

. Ancak uzun süreli(kronik) streste veya çocukluk çağı travmaları gibi bazı stres tiplerinde beyindeki stres devreleri duyarlilaşabiliyor. . Kronik stresin vucudumuza etkilerine bakacak olursak; Başağrısı Depresyon ve anksiyete Unutkanlık İnme riskinde artış Kas ağrıları ve halsizlik Cilt hastalıklarında artma Soğuk algınlığına yatkınlık Kalp hastalıklarında artış Kabızlık veya ishal Diyabet riskinde artış Kilo kaybı veya kilo alımı Cinsel sorunlarda artış . . . Dr.Mustafa İspir kaynakça; 1- Stahl 'ın Temel Psikofarmakolojisi

41 görüntüleme

Comments


bottom of page